Інформація про медичну реформу начальника управління охорони здоров’я Миколи Якимчука на оперативній нараді в міській раді

 

13 лютого 2018року відбулася  оперативна нарада в міський раді  за участі секретаря міської ради Григорія Пустовіта,  заступників міського голови, керівників структурних підрозділів.

Про медичну реформу доповідав  начальник управління охорони здоров’я Луцької міської ради Микола Якимчук, який детально розповів про початок змін в реформі

 

Також було проінформовано про підготовчу роботу проведенння в галузі охорони здоров’я міста, щодо підготовки реформування особливо на первинному рівні. Так у 2016 році після капітального ремонту було відкрито амбулаторію загальної практики –   сімейної медицини № 4 за адресою: м. Луцьк, вул. Наливайка,6, а в грудні 2017  амбулаторії загальної практики–сімейної медицини №5 за адресою: м.Луцьк, вул.Гордіюк,39.  (посилання) http://lutskzdorov.org.ua/2017/12/28/https-www-youtube-com-watchvblj8ppu1vscfeatureyoutu-be/

Розпочато капітальний ремонт амбулаторії загальної практики – сімейної медицини №3 по вул. Корольова, 3 в районі Вересневого.

Комунальні заклади ЦПМСД співпрацюють з проектом Світового Банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», щодо розширення приміщення амбулаторії загальної практики –   сімейної медицини по вул. Бенделіані,7. Значана робота проведена щодо оснащення комп’ютерною технікою робочих місць лікарів на первинному рівні, їх навчання, для можливості роботи у системі е-Health та укладання декларацій. 

 

Усі комунальні центри ПМСД та дитяча поліклінніка підключені до медичних інформаційних систем через які є змога зв’язатися з центральними компонентами системи е-Health, а лікарі мають електронні підписи.

  

Відповідно до плану реформування комунальних закладів протягом І півріччя цього року вони повинні стати  неприбутковим медичним підприємством, що дасть змогу набути нові можливості та після створення Національної служби охорони здоров’я України   укласти з нею договір.

 

Управління охорони здоров’я на підсумкових медичних радах у комунальних закладах , які були проведені у січні 2018 проінформувало медичну громадскість про заходи реформування. Крім того відповідна інформація розміщується на сайті управління, комунальних закладах та ЗМІ. Також начальник управління охорони здоров’я Микола Якимчук виступив у прямому ефірі Волинського телебачення в програмі «Тема дня» (перегляд за посиланням)  https://www.youtube.com/watch?v=jfQaQdXoleM&list=PLcG2EHP13nw8BGCG3GAJv4riECQT1EmyK&index=1&t=25s

Він повідомив , що 30 січня 2018 року набув чинності Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», який визначає державні фінансові гарантії надання необхідних пацієнтам послуг з медичного обслуговування (медичних послуг) та лікарських засобів належної якості за рахунок коштів Державного бюджету України за програмою медичних гарантій і в широкому загалі є тим Законом, про який протягом останніх двох років говорили як основний акт, щодо реформи  охорони здоров’я. У кінці минулого року прийнято ряд Постанов Кабінету Міністрів України, що дозволяють дати старт реформуванню галузі охорони здоров’я.

Реформа розпочнеться з первинної медичної допомоги, тобто сімейних лікарів, терапевтів та педіатрів. Громадяни можуть звертатися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, як тільки відчує необхідність в обстеженні чи лікуванні. У розвинених країнах лікарі первинної меддопомоги без госпіталізації вирішують до 80% медичних звернень за допомогою сучасних знань, базової апаратури та найбільш розповсюджених аналізів та ліків.

Усі ці послуги будуть 100% покриватися з державного бюджету. Сімейний лікар стане агентом сім’ї в системі охорони здоров’я. Він буде слідкувати за здоров’ям і повністю забезпечувати первинну діагностику. Для цього лікар має бути мотивований, передусім — фінансово.

З 2018 року заклади первинної медичної допомоги, які уклали контракт з Національною службою здоров’я, почнуть отримувати фінансування за новою моделлю — щорічну фіксовану виплату за обслуговування кожного пацієнта, з яким лікарі цього закладу підписали договір. Водночас розмір виплати на молодих людей та людей похилого віку суттєво відрізнятиметься з урахуванням збільшення кількості звернень у зв’язку з віковими особливостями.

Важливо пам’ятати, що заклад первинної ланки отримує кошти і тоді, коли громадяни здорові. Чим менше вони хворіють, тим менше у лікаря роботи, а доходи ті самі. Так стимулюватимуть лікарів дбати про своїх пацієнтів. Ця модель ефективно працює в усьому світі.

Звичайно існують і будуть виникати конкретні запитання на які управління охорони здоров’я, керівники комунальних закладів, лікарі будуть шукати і надавати відповідні відповіді і роз’яснення, як наприклад наступні:

• Які послуги надаватиме сімейний лікар?

Лікар первинної медичної допомоги — це спеціаліст, який має всю інформацію про здоров’я громадян. Завдяки цьому він бачить взаємозв’язки та може визначити, на якій стадії потрібне втручання профільного спеціаліста.

Інформація про стан здоров’я пацієнта буде міститися в електронній системі охорони здоров’я. Навіть коли громадянин перейде до іншого лікаря, уся інформація буде доступна.

Головний обов’язок лікаря первинної медичної допомоги — вчасно попередити або виявити захворювання на ранній стадії. А також надати невідкладну допомогу при гострих станах і раптових погіршеннях стану здоров’я: високій температурі тіла, гострому і раптовому болю, порушенні серцевого ритму, кровотечі, інших станах, захворюваннях, отруєннях і травмах, що потребують невідкладної допомоги.

• Чи буде цей лікар саме лікувати?

Лікар первинної допомоги, згідно з відповідним протоколом лікування, обстежує пацієнта та призначає необхідні аналізи, більшість з яких будуть проводитися одразу в амбулаторії. На основі отриманої інформації сімейний лікар приймає рішення про лікування як гострих, так і хронічних станів пацієнта.

За необхідності сімейний лікар дає направлення до профільних спеціалістів.

• Що ще входитиме в його обов’язки?

1. профілактика захворювань у груп ризику;

2. вакцинація;

3. видача медичних довідок та лікарняних листків;

4. видача рецептів за програмою відшкодування вартості ліків «Доступні ліки», у тому числі рецепти на ліки для хронічних хворих.

• Як буде пов’язаний сімейний лікар та спеціалізовані медичні заклади?

З 2020 року держава покриватиме обстеження, консультацію та призначення лікування лікаря спеціалізованого або високоспеціалізованого медичного закладу тільки за умови направлення від лікаря первинної медичної допомоги. Оскільки, згідно зі статистикою, більшість звернень громадян знаходяться в компетенції сімейного лікаря без залучення профільного спеціаліста або припадають на екстрені виклики.

Сімейний лікар не може виписати направлення до конкретного спеціаліста та/або конкретного закладу. Він тільки зазначає профіль вузькоспеціалізованого лікаря. Пацієнт самостійно вирішує, куди йому звернутися.

До 2020 року звертатися до лікарів спеціалізованих або високоспеціалізованих медичних закладів пацієнти можуть як за направленням, так і самостійно.

• Якщо сімейний лікар не доступний?

Коли сімейний лікар у відпустці або на лікарняному, заклад первинної медичної допомоги або сам лікар, якщо це приватна практика, забезпечує на цей час заміну. Якщо громадянин знаходиться у чужому місті, і йому необхідна первинна медична допомога, він може звернутися до найближчого чергового центру первинної допомоги.

• Як обрати лікаря?

Громадяни можуть обрати будь-якого терапевта для дорослого, педіатра для дитини або сімейного лікаря для всієї родини незалежно від місяця проживання чи реєстрації.

Якщо громадянин вже має лікаря, який доглядає його або членів його родини,  вже до нього звикли та йому довіряють, просто варто підписати з ним декларацію. А Національна служба здоров’я України заплатить сімейному лікарю громадянина. Якщо лікар, який вів пацієнта до початку приписної кампанії, його не влаштовує, саме час знайти того, кому може довірити своє здоров’я.

• Де шукати?

Дізнатися про сімейних лікарів, які працюють у найближчих амбулаторіях сімейної медицини або поліклініках.

Розпитати сусідів та знайомих, чи подобається їм їхній сімейний лікар, чи влаштовують їх його методи профілактики, обстеження та лікування.

Звернися до управління охорони здоров’я, де нададуть інформацію про сімейних лікарів у населеному пункті чи районі.

До початку приписної кампанії буде створена єдина відкрита електронна база, прив’язана до мапи, де також можна обрати лікаря, до якого зручно та швидко дістатися.

• Визначилися з лікарем. Що далі?

Як тільки буде оголошено про початок приписної кампанії, можна підписати декларацію із сімейним лікарем.

Можна підписати декларацію у будь-який час, навіть під час першого звернення.

Декларація підписується безстроково і діє до моменту, поки громадянин не вирішить змінити лікаря.

Поки лікар не набере 2000 пацієнтів, він не може відмовити в підписанні декларації.

• Педіатрія

Реформа первинної ланки не скасовує педіатрів. Навпаки — педіатри отримають фінансові заохочення на тих же умовах, що і сімейні лікарі, адже так само є лікарями первинної медичної допомоги. При цьому річна фіксована виплата на кожну дитину буде навіть вища за середню.

Так само як і сімейного лікаря, громадяни можуть обирати окремо педіатра для своєї дитини. Або обслуговуватися всією сім’єю в одного сімейного лікаря. Проте Декларацію про вибір лікаря має підписати кожен член родини особисто.

Педіатр безоплатно вакцинує дітей згідно з календарем профілактичних щеплень.

• Екстрена допомога

Коли громадянину необхідна екстрена спеціалізована допомога, він звертається до будь-якого закладу екстреної допомоги. Лікування випадків, які загрожують життю, будуть покриті державою на 100%.

• Спеціалізовані медичні заклади

Реформування моделі фінансування медичних установ спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги розпочнеться з 2020 року. До цього часу відбудеться реформування системи первинної допомоги та буде зібрана необхідна статистика, щоб втілити зміни на вторинній і третинній ланці. На рівні спеціалізованої та високоспеціалізованої допомоги держава сплачуватиме напряму медичному закладу за кожну надану медичну послугу за прозорими та єдиними для всієї країни тарифами. Тариф включатиме усі витрати: і на ліки, і на ремонт обладнання, і на роботу медиків.

Щороку об’єм послуг, гарантованих державою, та тарифи будуть затверджуватися Верховною Радою в рамках Державного Бюджету, цей документ матиме назву програма медичних гарантій. Перша програма медичних гарантій буде ухвалена на 2020 рік. Усі тарифи будуть обґрунтованими та відкритими.

Це означає, що в рамках гарантованого державою пакету медичних послуг, держава покриє 100% вартості лікування, включно з витратними матеріалами і ліками.

• Червоний список послуг

Одночасно існуватиме так званий червоний список послуг, які не ввійдуть у державний гарантований пакет. Це можуть бути додаткові послуги та ті, які не є життєво необхідними. Наприклад, естетична стоматологія, пластична хірургія та інші. Вартість цих послуг громадяни будуть сплачувати самостійно.

Червоний список послуг так само буде змінюватися з року в рік, залежно від того, який об’єм послуг зможе гарантувати держава.

• Що найважливіше в системі охорони здоров’я?

Гарантія від держави, що за потреби кожен громадянин отримає медичну допомогу, на яку має право за законом і за яку платить податки.

Незважаючи на офіційно безоплатну медицину, часто вже у лікарні нас питають, чи маємо гроші на ліки та лікування.

• Чому так?

Проблема не тільки в дефіциті фінансування державної медицини.

Система не функціонує через неефективне використання наявних бюджетних коштів.

Реформа, розроблена командою Міністерства охорони здоров’я України спільно з міжнародними експертами, — це реформа фінансування системи охорони здоров’я, щоби кожен українець мав рівний доступ до медичних послуг та ліків, гарантованих та покритих державою.

Саме тому ключовий документ, який має запустити зміни, має назву Закон «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів».

• Що таке «фінансові гарантії»?

Основне завдання держави — фінансово захистити громадян, тобто оплатити медичні послуги за єдиними та рівними для всіх правилами.

За існуючої системи держава витрачає кошти на утримання будівель лікарень. Натомість нова модель фінансування дозволить усі гроші перенаправити на відновлення та збереження здоров’я конкретної людини. Реформа забезпечить максимально можливий фінансовий захист здоров’я кожного громадянина України.

Уперше в комунальних медичних установах з’явиться поняття медичної послуги та єдиного державного тарифу на кожну послугу. Держава абсолютно прозоро покриватиме усі витрати на надання послуги у межах державного гарантованого пакету напряму конкретному лікарю або медичній установі. А пацієнт, у свою чергу, може обрати будь-який медзаклад і лікаря для отримання медичної послуги та змінити його у будь-який час. Держава оплатить вартість лікування всюди.

Саме так реалізується право громадянина отримувати захист свого здоров`я. А держава надає фінансові гарантії для здійснення цього права.

Прозору та пряму оплату за надані послуги медичним установам або лікарям забезпечуватиме Національна служба здоров’я України. НСЗУ не належить жоден із медичних закладів.

Вона контролює, щоби пацієнтам були надані послуги у межах установлених сум та якісно. В межах компетенції служби: отримувати скарги від пацієнтів на якість надання послуг медичними закладами та випадки вимагання додаткових оплат від пацієнтів, непередбачених законодавством.

 

Законодавством не встановлена мінімальна кількість декларацій, які повинен мати лікар для роботи в закладі ПМСД.

 

Кожна дієздатна особа, що досягла 14 річного віку, має право самостійно вільно обрати та укласти декларацію з лікарем, який надає ПМД, на всій території України, незалежно від зареєстрованого місця проживання такого пацієнта та форми зайнятості.

 

Під час підписання Декларації для дитини, що проживає з обома батьками в офіційному шлюбі, достатня присутність тільки одного з батьків. Мама\тато повинні мати із собою свідоцтво про народження дитини, свої документи (паспорт, ІПН, телефон). Якщо дитина проживає з одним із батьків (батьки розлучені чи один із батьків відсутній), вищевказані умови не змінюються.

 

Громадянин України має право відмовитись від ідентифікаційного номера. Для цього громаданин звертається до органу податкової служби з відповідною заявою. У паспорт такої особи проставляється відмітка на сторінці 7-9. Зміст відмітки законодавчо визначений.

Електронна система охорони здоров’я eHealth

 

Електронна система охорони здоров’я – це система, яка допомагає пацієнтам отримувати, а лікарям – надавати якісні медичні послуги. А ще – дозволяє контролювати, наскільки ефективно витрачаються виділені на охорону здоров’я державні кошти і запобігати зловживанням.

Управління охорони здоров’я Луцької міської ради

 

Контакти
м. Луцьк, вул. Бенделіані, 7

Реєстратура — 26-15-38, 26-05-31
Приймальня — 26-19-20
Медичний директор з експертизи тимчасової непрацездатності — 26-19-20
Заступник директора з технічних питань — 26-26-35
Заступник директора з медсестринства — 26-26-35
E-mail: ambulatoria1@ukr.net
Ми на карті